להילחם בעובש: מה לדעת לפני שבוחרים צבע לחדר אמבטיה!

להילחם בעובש: מה לדעת לפני שבוחרים צבע לחדר אמבטיה!

סובלים מבעיה של עובש במקלחת? מחפשים צבע לחדר אמבטיה? מחברת ד.ח יזמות מסבירים שחדרי אמבטיה, חדרי שירותים ומטבחים מוגדרים כחדרים רטובים, וככאלו הם נוטים לעתים קרובות להיפגע מטחב, פטריות, עובש וקילופי צבע צבע לחדר אמבטיהבתקרות ובקירות.

 

מדובר בתופעה שכיחה למדי, שנובעת משילוב של תנאי אוורור שאינם מספקים יחד עם לחות גבוהה ותופעת עיבוי, כשלאורך הזמן מהווים הגורמים הללו קרקע פורייה להתפתחות של טחב ועובש.

 

ישנם כיום מספר פתרונות טכנולוגיים ללוחמה במפגע התברואתי והאסתטי הזה, בהם צבע למקלחת נגד עובש שמכיל רעלנים שונים כנגד עובש ופטריות, כמו לדוגמה "נירוקריל לאמבט"EXTRA  (צבע לאמבטיה נירלט) או "סופרקריל אקרינול" (צבע לאמבטיה טמבור), שניהם צבעים אקריליים איכותיים על בסיס מים, המשמשים לצביעת קירות פנים בחדרים לחים ומעכבים הופעה של עובש ופטריות.

 

ההכנות לקראת צביעת קירות

פתרון נוסף המסווג כמהפכני, ירוק ומהדור החדש הוא צבע לחדר אמבטיה מבית חברת KEFA, שהנו צבע נגד עובש ורטיבות באמצעות מניעת עיבוי (קונדנסציה). ההכנות לקראת צביעת קירות כוללות הסרת חלקי טיח וצבע רופפים בעזרת מרית באופן ידני והסרת באמצעות מברשת או מטלית, כשלאחר מכן יש לחטא את הקירות על ידי מים ואקונומיקה או לחלופין תמיסה מוכנה, כמו לדוגמה תמיסת "פונגיצק" של חברת טמבור.

 

בתום שלב זה, יש לערוך תיקונים ולהחליק את הקירות במקומות הנדרשים, בעזרת שפכטל לחדרים רטובים. מחברת ד.ח יזמות ממליצים להימנע משימוש בשפכטלים רגילים שאינם עמידים ברטיבות, אלא בשפכטלים ייעודיים לחדרים רטובים כמו "אלט-פרו" (טמבור), "אלטק ויולט" (נירלט) וכן הלאה.

 

שלב היישום בצבע המכיל תוספים כנגד עובש או בצבע מתקדם מונע עיבוי

השלב הבא מורכב מביצוע שכבת קישור מעל משטח הקיר, זאת במטרה לשפר את האחיזה של שכבת הצבע לחדר אמבטיה, במקרים שהצביעה מיושמת מעל לצבע סיד ישן או שהקיר מתאפיין בשכבות אבקתיות. ניתן, כאמור, לצבוע את הקירות עם צבעים אקריליים המכילים תוספים כנגד עובש ופטריות או להשתמש בצבע מתקדם מונע עיבוי.

 

צביעת הקירות מיושמת על פי רוב שתי שכבות צבע לכל הפחות ובהתאם להוראות היצרנים. מחברת ד.ח יזמות מציינים שהצבעים והחומרים הקונבנציונליים כנגד עובש מכילים רעלנים שמתכלים במרוצת השנים, בעוד שצבעים מונעי עיבוי אינם מכילים רעלנים, לפיכך יעילותם איננה מוגבלת בזמן. יודגש שבנוסף לשיטות שהוזכרו כאן, חשוב להקפיד דרך קבע על אוורור נאות של חדרים רטובים, ובפרט בתקופת החורף.

 

x